Рецепти
Веян карагьоз в хартия
3 пресни риби карагьоз (скумрия, лефер) се изчистват и измиват добре. Подсушават се. Всяка риба поотделно се пълни с морска сол и се завива в хартия (вестник). След това трите риби заедно се завиват в хартия, завързват се добре с канап и се закачат на хладно и проветриво място. След 10 дена рибата е готова за консумация.
Рибена супа от коремчета на акула
500-600 г коремчета от акула
2-3 с. л. олио
1 голяма глава лук
1 морков, настърган
2 жълтъка
1 щипка лимонтозу
сол
черен пипер
Задушаваме лука и моркова в мазнина, след което прибавяме водата, рибата и подправките и варим до готовност. Застройва се с 2 жълтъка и 1 щипка лимонтозу.
Пържен калкан
След като се опържи калканът, се приготвя заливка от 4-5 скилидки чесън, орехи и кисело мляко.
Сосът може да се използва и за друга риба като попчета и сафрид.
Пържен паламуд със сос от лимон, зехтин и чесън
2 паламуда, изчистени и нарязани на три кули /кръгчета/.
Изпържете осолените и набрашнени парчета риба. Наредете рибата в чиния и залейте със следния сос – 4-5 сл. зехтин, сока от 1 лимон, 2 щипки сол и 1 малка скилидка чесън.
Сосът се приготвя като всичко се разбива добре с пасатор.
Паламуд на фурна със сушени сливи и чесън
1 цяла риба или 2 филета паламуд.
Плънка:
3-4 глави задушен лук
3-4 пресни настъргани домата
10 бр. сухи сини сливи
5-6 скилидки чесън
Олио
Сол
Дафинов лист
1 пълна шепа магданоз
2-3 с. л. червено вино
Слагаме филетата в тавичка и заливаме с предварително задушената плънка. Печем 30-40 минути на 150 градуса.
Рибен сос „Скордаля“
1 чаена чаша галета
1 чаена чаша кисело мляко
3-4 с.л. мазнина от пържена риба
2-3 скилидки чесън
1/2 чаша орехи
Приготвя се като всичко се смесва заедно.
Салата от маринована риба
2-3 кг чернокоп или сафрид
морска сол
оцет
мариновани краставички
обезкостени маслини
черен пипер на зърна
копър
Изчистваме рибата от главите и я слагаме в съд със силна саламура за 8 часа. След изтичане на времето, изваждаме рибата, изплакваме я и я заливаме с оцет за 5 часа. Когато рибата е готова, я нарязваме, прибавяме към нея мариновани краставички, обезкостени маслини, черен пипер на зърна, копър и мазнина.
Съхраняваме в буркани в хладилник.
Салата от препечена скумрия
Скумрията се препича добре на скара. Почиства се от кожата и костите. Филетата се накисват като чируз. Добавят се маслини, лимон и копър. Преди консумация престоява 2 часа.
Скумрия „Закуска“
Нарязваме скумрия на шайби, посоляваме я и запичаме в намаслена тава до побеляване. Върху рибата нареждаме моркови на колелца, зелена чушка на шайби, сварен бял боб, червен пипер, грах, черен пипер, дафинов лист и кисели краставички. Заливаме с около 1 буркан домати. Печем, докато остане на мазнина. Поднасяме студена.
Консервиран чернокоп или лефер
Нарязва се рибата на колелца, изчиства се от кръвта до костта. Парчетата се посоляват като за пържене и се оставят да престоят 1-2 часа. Изцеждат се и се нареждат в буркани. На дъното на буркана се сипва една лъжица доматено пюре, морков, краставица, дафинов лист, целина. Рибата се нарежда в буркана, а отгоре се полива отново с доматеното пюре и подправките. Запържва се олио и, след като изстине, се добавят по 1 -2 сл. от него на буркан. Запечатва се и бурканите се варят 4 часа.
Маринована илария
Рибите се изчистват добре, като се отстранява коремната черна ципа, да остане само трупното месо. Държи се 36 часа в едра сол, след това 12-15 часа в оцет. След като се извади, лесно се отделят кожата и костта. Остават филетата, които се нареждат в стъклени съдове: на 2-3 реда риба се слагат 5-6 кубчета нарязани лимони. По желание може да се добавят бахар и черен пипер на зърна. Накрая се слага един стрък див копър и 5-6 дафинови листа. Запържва се олио с една филия хляб. След като изстине, с него се залива наредената риба.
Мини пица с цаца, зехтин, домат и морска сол
1 кг тесто за мекици от магазина
200-300 г прясна цаца
морска сол
1 домат
2-3 сл. зехтин
В намаслена тавичка си направете и сложете малки тънки пици от тестото. Върху всяка наредете по едно кръгче домат, 5-6 рибки, морска сол и по 1 ч. л. зехтин. Печете до готовност.
Цаца на фурна с яйца и домати
1 кг прясна цаца
2-3 яйца
морска сол
2 настъргани домата
2-3 сл. олио
Намаслете тавичка и наредете цацата плътно една до друга. Направете вкусна заливка от яйцата, домата, солта и малко олио и залейте върху цацата. Печете до хубава розова коричка.
Разядка за печена риба
Вода, сол и киселина на вкус.
Рибата, след като се опече, от скарата се потапя в тази саламура. Може да добавите и стръкове магданоз.
Пълнени миди с ориз
2 кг миди с черупки
1 кафяна чашка ориз
1 глава лук
1 морков
сол
черен пипер
червен пипер
магданоз за овкусяване
Мидите се отварят внимателно с остър нож, след което се пълнят с предварително приготвената плънка. Нареждат се в съд, заливат се с вода, малко червен пипер и сол.
Кефал плакия
2-3 кефала
Лук
Пиперки
Домати
Черен пипер
Бахар
Дафинов лист
Задушава се лукът с малко вода, след което се изцежда. Запържва с доматите и подправките. Когато е почти сварен, се слага в плакето. Нарязва се рибата, отгоре се слагат парченца лимони и домати. Запича се.
Риба по воденичарски
Сварява се 3/4 кг бяла риба. Изважда се в чиния и се гарнира със сварени в подсолена вода дребни картофки. Залива се с приготвен по следния начин сос:
Сгорещява се 1/2 чаша масло, прибавя се една връзка ситно нарязан магданоз, сокът на 1/2 лимон, 1/2 чаша бяло вино и бульонът от рибата. Вместо да се полее със сос, рибата може да се поръси с много ситно нарязан магданоз, след това да се полее с лимонов сок и накрая да се попари със запържено масло.
Панирана акула с хрян (горчица)
10 котлета акула, осолени и намазани с горчица, се оставят за 1-2 часа в хладилник.
Панировка:
1/2 чаша бира
1 чаша брашно
1 яйце
Приготвяме панировката като разбъркваме добре всичко.
Набрашняваме парчетата, потапяме в панировката и пържим до златисто.
Материали: Рибен фестивал Несебър „Есенни пасажи“ 2013 г.
Сафрид на керемида
Сафридът се почиства и измива добре, след което се овкусява със сол и черен пепер. Оставя се така за около час – час и половина. Според местните за предпочитане е рибата да е с главите.
Сафридът се поставя на керемида и се покрива с два пласта – първият е от резенчета лимон, върху които се слагат доматите на шайби.
Полива се с чаша бяло вино и се пече на фурна, но задължително на умерена топлина, за да нe прегори плънката отгоре и рибата да остане сурова. Поднася се с прясно нарязан магданоз. Тази рецепта може да се приложи и за чернокоп.
Миди с ориз по несебърски
Мидите се почистват много добре и се варят в леко подсолена вода. Ядките се отделят от черупките и се оставят настрана да изстинат.
В това време се запържва глава лук и ориз, поръсени със сол и червен пипер. Така се сотират за около 10-15 минути.
После към тях се добавят мидите с 1 литър вода и чаша от бульона, в който са врели преди това. Добавят се 2-3 зърна бахар и дафинов лист. Варят се на бавен огън, докато стане оризът. Малко преди да свалите ястието от печката, поръсете с магданоз и оставете мидите на изключен котлон. Поднасят се с прясно смлян черен пипер.
Рибена чорба
По 200 грама моркови, лук и картофи се нарязват на ситно и се запържват в 100 грама олио, докато се оцвети. После се заливат с 3 литра вряща подсолена вода.
За това количество се използва около 800 грама риба – за предпочитане да е разнообразна, но по-мазна, включително и речна. Нарязва се на ситно и за разлика от другите традиционни рецепти се овалва съвсем леко в брашно и така се пуска да ври със зеленчуците. Към водата се добавят по 5-10 грама девесил и керевиз.
Накрая се залива със застройка от 4 жълтъка и 300 грама кисело мляко, разбъркани с малка бучка масло. Оставя се на изключен котлон и се поднася със ситно нарязан магданоз.
Материали: В-к 24 часа 21.10.2020
Миди по несебърски – I вид
Една чаша изчистен и измит ориз с малка глава лук, сол, джоджен и черен пипер се запържва. Долива се чаша вода и се оставя на бавен огън докато оризът поеме водата.
През това време килограм миди се измиват и остъргват черупките, ако има нужда. След това с остро малко ножче всяка мида се отваря, както е жива.Тънкостта е в това, че трябва да се уцели малък мускул, така че мидата изцяло да се отвори. Слага се по лъжичка от плънката и мидата се затваря и де подрежда в тенджера. Доливат се още три чаши вода. И ястието се вари на бавен огън.
Автор: Дани Власакиева – художник
Миди по несебърски- II вид
Ядките от 3 кг миди се варят в подсолена вода с нарязани 50 г целина, 100 г моркови, дафинов лист и малко лимонов сок; в 100 г олио се задушава 150 г наситнен лук, добавя се 200 г ориз, след 3 мин се залива миден бульон 1:2 спрямо ориза, добавят се ядките, черен пипер и сол, врят тихо до готовност.
Сафрид на керемида по несебърски
сафрид – 1.5 кг
вино – 100 мл
домати – 5 бр.
черен пипер – 1/2 ч. л.
сол – 1/2 ч. л.
лимони – 1 бр.
магданоз – 5 – 6 стръка
Рибата се почиства, измива се и се поръсва със сол и черен пипер. Оставя се да престои 1 час. Слага се на керемида и се покрива с кръгчета домати и лимон.
Полива се с виното и се запича на умерена фурна. Сервира се поръсена с накълцан магданоз.
Автор: Марина Норд
Рибена чорба по стара несебърска рецепта
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
барбун – 100 г
зарган – 100 г
сафрид – 100 г
меджид – 100 г
цаца – 100 г
калкан – 1 кг
моркови – 50 г
домати – 200 г
лук – 120 г, кромид
целина – 80 г
магданоз – 2 – 3 бр. корени
масло – 50 г, краве
олио – 150 г
дафинов лист – на вкус
червен пипер – на вкус
сол – на вкус
ЗА ЗАСТРОЙКАТА
яйца – 2 – 5 бр.
кисело мляко – 300 г
оцет – на вкус или лимон
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
За чорбата подгответе най-малко 5 вида риба – барбун, който внася аромат на море в бульона, зарган, който дава лека мазнина, сафрид, меджид и цаца, които увеличават рибния сок в чорбата и калкан, който предоставя своето нежно месо.
В 1. 5 л вода сипете изчистените и добре измити риби, добавете морковите, доматите, лука, целината, магданозените корени и дафиновите листа, залейте ги с 1. 5 л вода и когато кипне, посолете и варете чорбата около 20-тина мин.
Извадете рибите от съда, почистете ги от костите, а бульона прецедете и го върнете обратно в съда заедно с рибата, като прибавите маслото, олиото и червения пипер.
Готовата рибена чорба застройте с яйцата, киселото мляко и оцета и я поднесете студена.
Ако сте на морския бряг, пригответе чорбата на тринога в котле, като бъркате с дървена лъжица, по по-примитивен начин: зеленчуците, нарязани ситно, остават в чорбата, костите не се чистят и бульонът не се прецежда.
Автор: ЕМИЛИЯ ЯНКУЛОВА
СТУДЕН СОС „ОТМОРЕТО“
Продукти
100 мл. прясно мляко
Чаена лъжичка Сол
Две скилидки Чесън
200 мл. Слънчогледово Олио
Сока от половин Лимон
Начин на приготвяне
Изсипете 100 мл. студено, пълномаслено, Прясно мляко в подходящ съд. Добавете една чаена лъжица сол към млякото и разбъркайте до разтварянето и. Нарежете на ситно двете скилидки чесън и ги добавете към прясното мляко. Залейте всичко със 200 мл. слънчогледово олио. Пасатора се потапя внимателно до дъното и чак тогава се включва. Разбърква се, като включения вече пасатор се издърпва съвсем леко и плавно нагоре. Така се получава еднородна бяла субстанция. Всичко това трае не повече от 5-10 секунди! След като се получи сместа, към нея на тънка струя се добавя и лимоновия сок, като разбъркването не спира докато не се получи еднородна смес.
Подходящ студен сос за морски дарове, зелени салати и такива от картофи, домати.
ЧЕРНОМОРСКИ РЕЦЕПТИ (otmoreto.com)
Тарама
Думата „тарама“, като ударението е на третото „а“, в черноморския диалект се използва за осоления и узрял вече хайвер. Тарамата се приготвя сравнително лесно и се получава, ако се спазват някой особености при приготвянето и:
Отделя се внимателно от рибата, като се внимава да се запази цял, „в ципата“.
Промива се обилно във вода до пълното премахване на кръв и нечистотии.
Изцежда се от водата, след което се премахва ципата и отново се промива внимателно, като се внимава за запазването на целостта на зърната. Ако не отстраните ципата има голяма вероятност хайвера да се развали и след това да горчи.
Покрийте дъното на подходящ съд с Българска сол. Следва ред хайвер, ред сол… като редуването трябва да завърши със сантиметър сол.
Така редения хайвер трябва да „узрее“ около 20-30 дни на стайна температура, на тъмно, примерно в шкаф. Излагането на прекалено топло, дори на слънце за да се ускори процеса на зреене не е добра идея…
След като „узрее“, готовия хайвер е с от оранжев цвят /с различен оттенък при различните видове риба/ до сивкаво кафяв, пак според вида на рибата… Може да се съхрани, като се залее със запържено и вече изстинало олио /целта е да няма контакт с въздуха, който го окислява/. Съхранява се на хладно, в хладилника. Желателно е да увиете буркана c xapтия, за да ограничите достъпа на светлина.
Така приготвената Тарама има голяма трайност, но въпреки това, не я съхранявайте повече от шест месеца.
Разбиване на готовата вече Тарама, за да се получи Разбит хайвер“
ЧЕРНОМОРСКИ РЕЦЕПТИ (otmoreto.com)
ВЕЯН ПАЛАМУД
Пресен Паламуд – Най-добрия възможен вариант, уловен на същия ден и да се приготви възможно най-скоро. Ако е замразен се размразява на стайна температура или и в леко подсолена вода/лъжичка сол на литър вода/. Размразяването в топла вода или фурна е неправилно, все пак размразяването отнема около час за килограм! Паламуда не трябва да престоява дълго, както на въздух така и във вода. Трябва да се приготви възможно по-скоро, защото гнилостните процеси при този вид започват да се развиват много бързо. Ако рибата е осолена предварително, добре е да се обезсоли в солен 3% разтвор, така се обезсолява цялата и седи стегната. В прясна/безсолна вода рибата стои като измита и отнема солта основно под кожата.
Почистване – Рибата се почиства от вътрешностите и хрилете, като се запазва главата и опашката. Особено внимание трябва да се обърне в почистването на коремната вена, над/под основната, гръбначна кост. Паламуда трябва да се измие от кръвта обилно под течаща вода. Той е от малкото риби, които се вмирисват първо от опашката а не откъм главата, затова и се прави прорез от аналната перка до опашката. Така саламурата прониква по-добре в стегнатата му мускулатура.
Престой в саламура – Добре почистената риба се слага в готовата саламура. Концентрацията на сол в саламурата, може да се провери/премери с поставяне на прясно, несварено яйце в нея. Саламурата е готова когато яйцето изплува и диаметъра на изплувалата част е колкото монета от един лев, 50 ст., 20 ст… няма значение ???? важното е яйцето да изплува. Тогава концентрацията на сол е достатъчна да „избута“ яйцето нагоре, а и е достатъчна за осоляване по рецептата. Паламуда се поставя в дълбок съд – тава, леген, голяма тенджера – така, че рибата да е постоянно покрита от саламурата и след това притисната, примерно с чиния. Това се прави за да няма контакт с въздуха. Престои в саламурата 12 часа, като редовно саламурата се подменя, защото солта „изсмуква“ и обезкървява рибата и така саламурата потъмнява сравнително бързо. Солта задължително трябва да е едра – българска. Препоръчително е саламурата да бъде преварена.
Веене – Корема на добре отцедената риба се разтваря с клечка за зъби, а опашката се връзва с въже. Окача се на проветриво и сенчесто място. В зависимост от сезона, в някой случаи се увива в хартия или се закача в предварително направеното „заслонче“ от тензух. При всички случаи трябва да бъде запазена далеч от мухи и насекоми!
Вее се до засъхване на капката мазнина, която се образува при носа /под рибата/, това става след около 3-4 дни. След консумация, може да се съхранява във фризер, плътно опакована в стреч фолио.
Консумация – Реже се на шайби /трахули, такоси/ дебели един пръст. Подреждат се в чиния, като в средата се слага обърната нагоре главата, захапала опашката. Гарнира се с праз или стар лук. Така подредения Паламуд е задължително мезе и част от традиционните рибарски ритуали на Никулден!“
ЧЕРНОМОРСКИ РЕЦЕПТИ (otmoreto.com)
ЛЕВЕ ЦУРО
Продукти:
Риба (колкото повече видове риба, по-добре. Обикновено се прави от попче, сафрид, кефал, лефер, карагьоз, ватос, калкан… добавя се и дребна риба, като сардела, цаца, сардина), лук, сол, захар, чесън, червен пипер, дафинов лист, домати от консерва.
Приготвяне:
Добре почистената и осолена риба се реже на такоси /търкули, трахули/. Скатовите /ватус, калкан/ надлъжно, по хрущяла. Запържва се в слънчогледово олио до запечатване /до полу готовност/ и се отделя в отделен съд.
Лукът се обелва и се нарязва на лодки /полукръгчета/ с дебелина пет милиметра.
Нарязаният лук се поставя в тигана и се запържва за кратко – леко да омекне.
Сваля се от котлона и се добавя лъжица сух червен пипер и 4-5 скилидки чесън нарязан на едро, лъжичка сол и същото количество захар.
Залива се със смлени или ситно нарязани домати от консерва.
Задушава се под капак до сгъстяване.
На дъното на подходяща тавичка се изсипва 1/3 от задушените лук и домати.
Рибата се реди върху сложения на дъното сос.
Залива се с останалите 2/3 от соса, добавя се дафинов лист.
Пече се в силно загрята фурна, като се спазва правилото: Час на килограм риба!
Леве Цуро може да се яде топло, но вкусът е по-добър когато е студено.
ЧЕРНОМОРСКИ РЕЦЕПТИ (otmoreto.com)
СКОРДАЛЯ друг вид
„Скордаля – от скордо /чесън/, е сос с преобладаващ и характерен чеснов вкус, който допълва и подсилва вкуса от прясно изпържената или изпечена риба. Подходящ за всички видове риба, а в миналото и за консервирането й. Автентичната и най-често приготвяната рецепта е:
Рибата се пържи в нагорещено слънчогледово олио. Отделя се в подходящ съд. Олиото от изпържената риба се прецежда и се поставя отново на огъня. Ако е повече се отлива. Добавя се щипка сол и чесън на филийки, супена лъжица брашно и супена лъжица оцет. Долива се вода. След като поври малко и водата се поизпари, скордалята е готова и с нея може да се залее рибата. След заливането се поставя капак и се оставя да отлежи за десетина минути.
Оставена за другия ден, рибата е дори по-вкусна. По този начин я приготвят старите рибари по таляните, корабите… В миналото за консервирането на рибата се е приготвяла основно тази скордаля с която е заливана изпържената и подредена в буркани риба – консерва, която след стерилизация може да се яде цяла зима.“
ЧЕРНОМОРСКИ РЕЦЕПТИ (otmoreto.com)
МАРИНОВАНЕ НА РИБА
Класическа, автентична рецепта за мариноване на всички видове черноморска риба
Приготвяне:
Рибата се почиства, като се премахват главата и опашката. Отстраняват се вътрешностите и се изчиства много добре кръвоносния съд, който се намира до костта.
За приготвяне на саламурата: В подходящ съд разтворете Българска едра сол. Готовността и солеността на разтвора може да проверите, когато поставите сурово, прясно яйце – то трябва да се покаже над повърхността. Саламурата е готова, когато, диаметъра на изплувалата част, е колкото монета от 50 стотинки.
Залейте рибата със саламурата, като върху нея сложете подходящ съд – така че да притиска и да не позволява на рибата да изплува над повърхността.
Рибата трябва да престои в саламурата – 24 часа.
След това риба се вади и се оставя да се отцеди.
Добре отцедената риба отново се поставя в съда и се залива с оцет.
Престой в оцета – 12 часа.
След изтичането на дванайстия час, отцедете отново рибата.
Наредете плътно в буркани.
Запържете 2-3 парченца хляб в нужното количество слънчогледово олио – за заливане.
С напълно изстиналото олио, залейте наредената в буркани риба – до пълно покриване. Рибата не трябва да има контакт с въздуха.
Консумирайте след двайсетина дни „зреене“.“
ЧЕРНОМОРСКИ РЕЦЕПТИ (otmoreto.com)
МИДИ „НА ПАРА“
Продукти:
2 килограма миди
30мл. слънчогледово олио
чаена лъжичка сол
чаена лъжичка червен
пипер
глава лук
Приготвяне:
На дъното на тенджерата изсипете слънчогледово олио, така че да покрие дъното. Прибавете чаена лъжичка сол и чаена лъжичка червен пипер. Нарежете една глава лук и я сложете при олиото, солта и червения пипер. Изсипете добре почистените миди, сложете капака и включете котлона.Това е!
Когато се отворят всички миди, може да изключите котлона и да изчакате още 5 минути.
Тънкости
Важно! Мидите се приготвят за десетина минути – трябва да се отворят! Ако се задушават повече време се свиват /стават малки/ и жилави!
По тази рецепта може да се приготвят САМО прясно уловени миди, до 2 часа след улова!
ЧЕРНОМОРСКИ РЕЦЕПТИ (otmoreto.com)
МОРЯШКА БАНИЦА
В кръгла тавичка подредете ефектно в кръг добре измита, но не изчистена трицона. В отделен съд приготвяме заливка от вода, олио, оцет и сол. Внимателно заливаме, без да разваляме наредената риба. Слагаме тавичката в предварително загрятата фурна и печем, докато остане на масло. Сервираме ястието със зелена салата.
СОЛЕН КАЛКАНСКИ ХАЙВЕР
Не се отчайвайте, ако купеният калкан се е оказал женски. С малко повече труд и търпение вие можете да изненадате гостите си с нещо, за което едва ли са мечтали. Изваждаме внимателно хайверените торбички и ги слагаме в саламура за около 6 часа. Вадим ги и ги поставяме върху дъска, внимателно ги приглаждаме с ръка и оставяме на хладно да съхнат. В продължение на 3-4 дена всяка заран причуквайте торбичките леко с длан. На петия ден хайверът е готов за консумация. Сервираме го тънко нарязан, като луканка, а предварително обелваме ципата.
ЛАЛАНГИТКИ ОТ МИДИ
Сваряваме миди, изваждаме ядките внимателно, а бульона прецеждаме през тензух. В така прецедената „Мидена вода“ насипваме брашно и непрекъснато бъркаме, докато се получи смес за палачинки. В нея нарязваме ситно магданоз, малко целина, лющян (девисил), сол, и чер пипер на вкус. Слагаме тигана на огъня и наливаме олио, за да се сгорещи, загребваме с черпака и наливаме от сместа в тиган, като пускаме 4-5 мидени ядки, може и 3. След като лалангидката получи лек загар отдолу, се вади от тигана. Става за мезе на всичко, пък и можеш да се нахраниш доволно, ако нямаш пиене.
МУСАКА ОТ МИДИ
Варим мидите, докато се отворят, и изваждаме ядките. Прецеждаме водата, останала от варенето на мидите през тензух. Нарязваме картофите на кубчета, по-дребни от мидените ядки. Ситно нарязваме лющян (девисил), копър, магданоз, глава лук, целина, и няколко домата, поръсваме ги със сол и черен пипер. Така нарязаните зеленчуци заливаме с част от мидения сос и олио, изсипваме сместа в тавичка и я поставяме в предварително загрятата фурна. Печем докато водата намалее, а картофите омекнат. Приготвяме заливка от яйца, кисело мляко, няколко капки оцет, чер пипер и няколко супени лъжици мидена вода. Нареждаме мидените ядки между зеленчуковата смес, изсипваме отгоре заливката и отново поставяме ястието във фурната. Печем до получаване на златист загар.
РУЛО ОТ ПАТЛАДЖАН С МИДИ
Сваряваме мидите, вадим ядките, прецеждаме водата. Нарязваме патладжана на дълги филии, но не много дебели. Добре е патладжанът да е по-едър.
Към изстиналата мидена вода прибавяме няколко яйца, брашно, ситно нарязан магданоз, целина, лющян (девисил), чер пипер и сол. Овалваме филиите от патладжана в тази смес и го запържваме в предварително силно загрято олио, докато станат твърди. Чакаме да изстинат и нареждаме върху тях миди. Завиваме ги на рула и ги привързваме с памучен конец. Така приготвените рула отново овалваме в сместа за паниране и ги пържим до златист загар от всички страни. Махаме конците и в зависимост от големината на рулата оформяме порциите, които гарнираме според сезона с домати, картофена салата, маруля или зелена салата, резенчета лимон.
Автор: Веселин Венков „Записки на рибаря“