Прецеждащи риболовни уреди
Гриб – Това е мрежа, която в двата си края е по-тясна, а в средата се оформя като торба с две крила с напречни, добре оформени гредички, наречени равдости. Към тях се привързват тегличните въжета – чимите. Горе и долу грибът завършва с въжета наречени яки. На горната яка се привързват поплавъците, а на долната яка – тежестите. Окото на мрежата на торбата е задължително по-малко от това на крилата. С гриб се прави риболов непосредствено до брега – до плажове, устия на реки и акватории, където дъното е песъчливо. Името „гриб“ идва от действието на уреда – когато се изтегля към брега, той изгребва всичко по пътя си. Размерите на грибовете са различни, но принципът е един. Мрежата се нарежда в лодка, като единият край на чимите се задържа на брега. Когато лодката се придвижва навътре, мрежата се пуска в дъга откъм страната, от която се очаква да дойде рибата. Щом лодката достигне брега рибарите хващат тегличите на въжетата посредством белепите (малки дъски с въженца) и изтеглят мрежата на брега. При изтеглянето, снабдената с тежести долна яка на гриба се влачи по дъното. Оградената с крилата риба влиза в торбата и се изтегля на брега. Ловенето на риба с гриб по нашето Черноморие е сезонно, като от ранна пролет до края на юни се лови карагьоз, цаца и сафрид, а от началото на септември до края на ноември-паламуд и сафрид. Макар че днес няма стопанско значение, грибът все още се употребява за риболов.
Трал – Тралът се внедрява по българското Черноморие през 1954 г., и то само като дънно средство за улов на риба. В първите години, обикновено през зимните месеци, с него се ловят само калкани, ватос и по-рядко есетрови риби. По-късно е конструиран и внедрен за риболов и пелагичният трал, който в момента е основното средство за корабен риболов. Тралът е мрежена торба, обикновено двупластова, дъното на която е от по-ситна мрежа. “Устата” на трала се отваря вертикално чрез дълбоководните поплавъци, наречени кухтили, завързани за горната яка, и тежестите, закрепени на долната яка. Хоризонтално и странично тралът се отваря благодарение на така наречените трални дъски – плоскости, насочени така, че да отварят „устата“ на трала и странично. Тралът се спуска и изважда с две стоманени въжета, наречени ваери. Корабите, работещи с трал, се наричат траулери. Те са снабдени с мощни машини, специална трална лебедка и техника за откриване на пасажи. Обикновено на кърмата има улей, наречен слип, през който се спуска и вади тралът. На борда има хладилни камери за съхранение на уловената риба. С трал се лови почти всякаква риба. Траловете са различни по големина в зависимост от мощността на кораба. Основните видове трал са пелагичен и дънен. С пелагичен трал се ловят риби, обитаващи морето над дъното. В началото се е използвал предимно дънен трал, особено при струпвания на калкан, но след въвеждането на пелагичния трал започва ловенето на карагьоз, хамсия, сафрид и други пелагични риби. Днес най-често уловът е трицона.
Хрилни мрежи и други подобни мрежи – Хрилните мрежи и заплитащите мрежи са поредици от единични, двойни или тройни стени от мрежи, разположени вертикално, в близост до повърхността, на средна дълбочина или по дъното, в които рибата се заплита или захваща.