Други видове

ХарпуниХарпунът е вид метално копие за улов на риба, както от повърхността, така и под водата. Най-простият харпун е хавайското копие. По-късно се появяват ластичният арбалет, пневматичният харпун със сгъстен въздух, олеопневматичният харпун. У нас най-разпространени са хавайското копие и хидравлично- пневматичният харпун.

Сабкън – това е вид харпун, употребяван в морето и езерата край Шабла и Крапец. Той наподобява вила с контри на шиповете й. Монтира се на дълга 2-3 м. дръжка и с него се набучват плоски дънни риби-калкан, писия, морски език. Когато морето е спокойно, водата-бистра, а времето – ясно, дъното и морските обитатели на него се виждат с просто око. Като забележи калкан, рибарят с рязко движение забива сабкъна в тялото му, без да изпуска дръжката, и го вади в лодката без да го изпусне, тъй като контрите не позволяват рибата да се откачи.


Безмрежов риболов – той се практикува за изучаване на биологичните особености на рибите, реакциите им при действието на различни дразнители. За безмрежов риболов се използват електрически ток, светлина и химически реагенти за привличането на рибата, а самата тя се изсмуква посредством специални помти.

Проект: Създаване на платформа FishWeek.eu за промотиране на рибарските територии, продукти и занаяти и организиране на рибен фестивал, Договор № BG14MFOP001-4.037-0005-C01. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Европейския фонд за морско дело и рибарство чрез Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020г.

Главна цел: Изпълнението на проекта ще допринесе за постигане на Приоритет 2 „Диверсификация на икономическите дейности и подобряване на качество на живот в територията“, както и на Специфична цел 2 „Подобряване на качеството на живот и услугите за населението“. С реализацията на проекта ще се създаде нова услуга за рибарската общност в територията на МИРГ Несебър – Месемврия, която ще бъде в пряка полза на рибарите и на населението от територията, на останалите рибарски общности в България, и на свързаните с тяхната дейност институции и структури в държавата. 
Бенефициент: СНЦ Сдружение „Иновации и технологии за бъдещето“

Обща стойност: 145 250.00 лв., от които 123 462.50 лв.
европейско и 21 787.50 лв. национално съфинансиране.
Начало: 07.03.2022г.
Край: 07.07.2023г.

FISHWEEK © 2024. ВСИЧКИ ПРАВА ЗАПАЗЕНИ.

FISHWEEK © 2024. ВСИЧКИ ПРАВА ЗАПАЗЕНИ.